Ana Menü
Satış Sitemiz
Etiketler

ucuz ofis mobilyaları
ofis mobilyaları fiyatları
bürosit ofis mobilyaları
2-el ofis mobilyaları
ikinci el ofis mobilyaları
modern ofis mobilyaları
büro mobilyaları
makam masası
makam takımları
makam masaları fiyatları
buro masaları
makam takimlari fiyat
makam takımı
ofis masaları
ofis mobilyaları
yönetici masaları fiyatları
yönetici masası
makam masaları
yönetici masaları fiyat
personel masaları
yönetici koltukları
yönetici ofis mobilyaları
müdür masaları
ofis mobilyaları
ofis banko fiyatları
toplantı masası modelleri
ofis mobilyaları
toplantı masası ölçüleri
toplantı masası priz kutusu
toplantı masası aksesuarları
toplantı masası teknik şartnamesi
toplantı masası sandalyesi
ofis dekorasyon örnekleri
ofis dekorasyonu nasıl olmalı
modern ofis dekorasyonu
ofis mobilyaları
ofis dekorasyonu oyunu
ofis tasarımı
büro dekorasyonu
ofis aksesuarları
İnternet Pazarlamacılığının Mobilya Sektörüne Yansıması

Mobilya trendleri; müşteri algısı ile paralel gelişme gösteren, müşterilerin satın alam alışkanlıkları dikkate alınarak belirlenen ve hedef kitle ile doğrudan ilişkili bir sektördür. Müşterinin ihtiyaçları, yönelimleri, beklentileri ve istekleri hakkında yapılan geniş araştırmalar (Ar-Ge çalışmaları) sonrasında; mobilya üreticileri tasarım ve üretimlerine yön verirler. Yani Pazar yoklamasında elde ettikleri bilgileri işleyerek pazara geri sunarlar. Bu nokta da müşterinin hangi alanda olduğu biliyor olmak ve satın alma kararlarını neye göre veriyor olduğunu bilmek, onlarla karşılaşabilmek çok önemlidir. Bu noktada geliştirilen çabalar ise genel olarak “reklam” adı altında birleştirilebilir.

 

Son 10 yıldır müşteri farklı Pazar alanları geliştirerek satış ve reklam etkinliklerine bambaşka bir boyut kazandırdı “internet”. Türkiye’de genç nüfusun aktif olarak internet kullanıyor olması ve gelişen teknolojinin her geçen gün başka imkanlar sunuyor olması Türkiye’de internet kullanımının ve internet pazarlamacılığının önünü açtı. Türkiye internet ölçümleri sonuçlarına göre; Türkiye’de aktif internet kullanıcı sayısı 25.175.931 kişi ve kullanıcı başına aylık ortalama internette geçirilen süre 49 saat 45 dakika…

sosyal medya  

 

Bu rakamlarla paralel olarak Dünya’da ve Türkiye’de internet ve sosyal medya kullanımına bakacak olursak. Dünya üzerinde 3 milyar insan aktif olarak internet kullanıyor ve bu kullanıcıların 1.8 milyarının aktif olarak sosyal medya ağlarında hesapları mevcut. Aktif kullanıcı istatistiklerine göre ise popüler 10 sosyal medya platformunun kullanıcı sayısı şu şekilde;

 

1)      Facebook : 1,18 milyar

2)      Qzone : 632 milyon

3)      Tencent: 816 milyon

4)      Google +: 300 milyon

5)      Likedln: 232 milyon

6)      Twitter: 259 milyon

7)      Whatsapp: 400 milyon

8)      Wechat: 272 milyon

9)      Tumblr: 230 milyon

10)   Tencent Weibe: 220 milyon

 

Türkiye’de internet ve sosyal medya kullanımı ise şöyle; nüfusun %48’i aktif olarak internet kullanıyor ve günde ortalama 5 saatini kişisel bilgisayarlarında; 1.5 saatini mobil cihazlardan internete bağlanarak harcıyor. Ayrıca bu kitlenin 36 milyonu aktif facebook kullanıcısı; Türkiye’de sosyal medya kullanımı ise şöyle; Facebook %93, Twitter %72, Google+ %70 ve Likedln %30… Bu rakamlara bakıldığında Türkiye’nin internet kullanımı ve internette müşteri potansiyeli anlaşılabilir.

 

Kullanıcı rakamlarına bakıldığında mobilya ve diğer tüm sektörlerin müşterilerine internet aracılığı ile ulaşmaması büyük satış kayıpları demektir, çünkü internette e-ticaret yöntemi ile büyük satış grafiği oluşuyor. Bu noktada internet pazarlamacılığını aktif kullanmak çok önemlidir. Markalar sosyal medyadaki etkin duyurum ve paylaşımları ile müşterilerine çok sık mesaj gönderebildikleri için bilinirliklerini arttırıp, yeniliklerinden müşterilerini anında haberdar edebiliyorlar. Bununla birlikte mesajlarının geri bildirimini (feedback) anında aldıkları için takipçi ve beğeni ayrıca en önemlisi yorum sayesinde gelecek planlamalarını ve ürün grafiğini çok daha rahat oluşturma imkanı elde ediyorlar. Bunun yanı sıra müşteri sosyal medya platformlarında marka yetkililerine çok daha çabuk ulaşabildiği ayrıca marka yorumlarını anında elde ettikleri için bu platformlarda ulaştığı markalara çok daha fazla güveniyorlar.

İnternet reklamcılığının yanında arama motorları sonuçları da satın alma kararlarını etkileyen başka bir etken.  Google raporlarına göre internet kullanıcıları arama sonuçlarından elde ettikleri verilerle satın alma işlemi gerçekleştiriyor bu nedenle Google’da ve diğer arama motorlarında görünür olmak önemli. İstatistiklere göre; Google’ın ilk sayfasındaki ilk 3 siteye tıkanma oranı %58 bu müşterinin yarısından fazlasının ilk 3 site arasında paylaşıldığı anlamına geliyor ve bu ciddi bir durum. Google da yer alan ilk siteye tıklanma oranı ise %36; ikinci siteye %12 bu nedenle arama motorları içinde etkin çalışmalar yürütmek satış ve bilinirlik açısından önem taşıyor.

 

Böyle geniş bir alanda firmaların yer almaması ciddi satış kaybı demek. Mobilya sektörüne yansımasına değinecek olursak. Trendlerin oluşumunu ve müşteri isteklerini sosyal medya ile internet verilerine gör yapmak; birebir satış anında ve Pazar yoklamasıyla yapmaktan çok daha az maliyetli ve etkin bir seçeneği firmalara sağlamıştır. Bununla beraber reklam çalışmalarında da ciddi olanaklar sağlayarak daha başarılı işleri daha az maliyetle gerçekleştirme imkanı sağlamıştır. Ev ve ofis mobilyaları her geçen gün yeni ürünlerin geliştirilmek zorunda olunduğu bir sektördür. Yenilikleri ve teknik bilgileri müşterilerine duyurmak ve tanıtmak isteyen firmalar önceden ciddi para ve zaman harcayarak reklam çalışmaları yaparken sosyal medya sayesinde daha az maliyetle aktif ve etkin şekilde bunu gerçekleştire biliyor. Önceki çalışmalarda katalog basımları, müşteri ziyaretleri, tanıtım ve tanışma toplantıları gibi zaman isteyen etkinlikler gerçekleşirken; artık yeni bir ürünü firmanın sosyal medya hesapları ile hem de direk çok daha büyük bir hedef kitleye tanıtmak mümkün; mailing çalışmaları ile anında bildirim gönderme olanağıyla da firma bilinirliği rahatlıkla sağlanabiliyor..

 

Sonuç olarak internet pazarlamacılığı vakit ve nakitten kazandırarak çok daha etkin işlere imza atma olanağını mobilya sektörüne de sunmuştur. Etkin çalışmalar ile büyük bir hedef kitleyi yakalamak eski pazarlama alışkanlıklarına göre çok daha kolaydır…

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Theme designed by Benjamin Eriksen | PhpFusionBox.com.