Ana Menü
Satış Sitemiz
Etiketler

ucuz ofis mobilyaları
ofis mobilyaları fiyatları
bürosit ofis mobilyaları
2-el ofis mobilyaları
ikinci el ofis mobilyaları
modern ofis mobilyaları
büro mobilyaları
makam masası
makam takımları
makam masaları fiyatları
buro masaları
makam takimlari fiyat
makam takımı
ofis masaları
ofis mobilyaları
yönetici masaları fiyatları
yönetici masası
makam masaları
yönetici masaları fiyat
personel masaları
yönetici koltukları
yönetici ofis mobilyaları
müdür masaları
ofis mobilyaları
ofis banko fiyatları
toplantı masası modelleri
ofis mobilyaları
toplantı masası ölçüleri
toplantı masası priz kutusu
toplantı masası aksesuarları
toplantı masası teknik şartnamesi
toplantı masası sandalyesi
ofis dekorasyon örnekleri
ofis dekorasyonu nasıl olmalı
modern ofis dekorasyonu
ofis mobilyaları
ofis dekorasyonu oyunu
ofis tasarımı
büro dekorasyonu
ofis aksesuarları
Türk Mobilya Pazarındaki Gelişmeler

Ticaret de söz sahibi ve büyük potansiyeli bulunan ülkelerle yakınlığı nedeniyle Türkiye mobilya sektöründe stratejik bir öneme sahiptir. Mobilyanın oluşumu 19 yy. başlamış ve her dönem gelişerek küçük atölyelerden büyük sanayi boyutuna ulaşmıştır. Tasarımların gelişmesi, kullanılan hammadde ve üretim teknolojilerinin ilerlemesi Türkiye’nin mobilya (ev ve ofis mobilyalarında da) sektöründe ki konumunu iyileştiren en önemli faktörlerden de bir tanesidir. 

 

Türkiye dünya mobilya pazarının yaklaşıl 7 milyar $’lık üretim kapasitesi ile %2’sini oluşturmaktadır.  Mobilya grubu ürünlerde işyeri ve istihdam düzeyi bakımından İstanbul önde gelmektedir; Ankara, Bursa, Kayseri ve İzmir sırasıyla takip etmektedir. Son 15-20 yıllık süre içerisinde küçük ölçekli işletmelerin yanısıra orta ve büyük ölçekli işletmelerin sayısı artış göstermektedir. TÜİK verilerine göre sektör 92.698 kişiyi istihdam etmektedir, sektörde faaliyet gösteren işletme sayısı ise 30.000’ne ulaşmıştır.

 

Türkiye’de mevcut müşteri profili, anında değişiklik göstermekte beğeni ve satın alma tavırları çok çabuk şekil değiştirmektedir. Yapılan araştırmalarda tüketici profilinin birbirinden etkilenip, trendleri hızla değiştirip tükettiğini gösteriyor. Buna bağlı olarak Türkiye’de mobilya tüketimi modadaki değişikliklere karşı duyarlı davranıp tasarımlarında yeni modeli desen ve işlevlerle farklılığı yaratmaktadır.  Türkiye’de mobilya talepleri daha çok yeni konut inşaatlarına ve gelir artışına paralel oluşmaktadır; ofis mobilyaları için ise talep büyük ölçüde yeni işyeri ve inşaatların artışıyla oluşmaktadır. Bu nedenle mobilya talep ve kapasite kullanımı ekonomik dalgalanmalara göre inişli çıkışlı bir seyir izlemektedir.

 

Türk Mobilya Pazarının Dış Ticaret Rakamları


Türkiye, Türk mobilya sektörü dış ticaret değerlerine bakıldığı zaman büyük bir potansiyel arz eden sektör konumundadır.

 

2009 yılında krizden sonra sürekli artış gösteren mobilya ihracatı sektördeki gelişmelere paralel artış göstermektedir. 2005 yılında 716.3 milyon $ değerinde ihracat yapan Türkiye, bu sektörde yaptığı ihracata 2009 yılı sonunda 1,2 milyar $’a kadar yükselmiştir. Mobilya sektörü üretiminde gerekli olan ahşap, metal, cam, demir ve tekstil gibi yan sanayi ürünlerinin tümünün Türkiye’de üretilebilmesinden dolayı ithal girdi kullanımı az, katma değeri yüksek bir sektör durumuna getirmiştir. 2010 yılının  Ocak-Nisan döneminde ise toplam 434 milyon $ değerinde mobilya ihracatı gerçekleşmiştir.

 

Türkiye’nin Mobilya İhracatında Bulunduğu Ülkeler

 

2009 yılıdna 209 farklı ülke ile ihracat yapan Türkiye en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke Irak’tır. Türkiye’nin toplam ihracattan %11,5 oranında pay alan Irak’ın %10,2 ile Almayna %6,2 ile İran %6’yla Azerbaycan ve %5,6 ile Fransa takip etmiştir.

 

mobilya

 

Türkiye kendi pazarı ve dünya pazarının ihtiyaçlarına uygun mobilya üretimini ve tasarımlarını pazara sunmaktadır. Türkiye her geçen gün yeni ürünlerle dünya pazarına açılmakta ve sanayileşme sürecinde potansiyelini de güçlendirmektedir. Tüm bu verilere rağmen bakıldığı zaman sektörün ihracat değeri; mevcut potansiyelin çok altındadır.  İhracatın olması gereken değerlere ulaşabilmesi için dünya standartlarına uygun, en üst seviyede, üstün kalitede, özgün ve farklı tasarımların pazara sunulması gerekmektedir. Buna destek verecek en büyük etkinlik ise genç tasarımcıların önünü açmak bu konuda gerekli tüm istihdamı sağlamaktır. 

 

 

Bir önceki yazımızda 'Kurumsallaşma ve Ofis Mobilyaları' hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. 

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Theme designed by Benjamin Eriksen | PhpFusionBox.com.